Počas liečby malignity môže dieťa pociťovať bolesť spôsobenú samotnou chorobou alebo liečbou (operácia, niektoré zákroky, injekcie), bolestivé môžu byť niektoré vyšetrenia alebo má bolesti iného pôvodu (bolesť zubov, hlavy). Bolesť z malignity sa dá ovplyvniť liečbou. Najdôležitejšie je poznať príčinu bolesti a odstrániť ju. Zmenšenie alebo odstránenie nádoru liečbou zvyčajne zbaví dieťa bolesti. Kým sa to dosiahne, alebo ak bolesť pretrváva, podávajú sa ieky proti bolesti (analgetiká). Aj bolesť spojenú so zákrokmi možno ovplyvniť napríklad nanesením znecitlivejúcej masti na miesta vpichu alebo tlmením či uspatím dieťaťa pri bolestivých zákrokoch. Pri pretrvávajúcej bolesti spôsobenej chorobou alebo komplikáciami je potrebné podávať lieky proti bolesti počas celého obdobia jej trvania. Zlepší to kvalitu života dieťaťa, ktoré sa môže venovať normálnej činnosti a pokojne sa vyspať a najesť. Prinesie to úľavu aj rodičom, ktorí sú vždy znepokojení, ak má dieťa vážnejšie problémy.
Pre účinnú liečbu bolesti je potrebné poznať niektoré jej charakteristiky. Snažíme sa zistiť, či je bolesť trvalá alebo prechodná, či sa opakuje, za akých okolností vzniká, kde ju dieťa pociťuje. Staršie deti vedia svoju bolesť popísať, u mladších si musíme všímať chovanie, výzor tváre, charakter plaču. Na presnejšie určenie charakteru a veľkosti bolesti samôže použiť niektorá z obrázkových škál bolesti. Niektoré môže použiť už dieťa mladšie ako 3 roky, ale je potrebné s ním opakovane hovoriť. Na tejto škále tváre znázorňujú veľkosť bolesti od tváre, ktorá sa tvári šťastne, pretože ju nič nebolí alebo smutne, pretože cíti nejakú bolesť alebo veľkú bolesť. (Obr. 16)
Obr. 16
0 1 2 3 4 5
nebolí trochu to bolí bolí to trochu bolí to ešte veľmi to bolí bolí to
viac viac najviac
Tvár 0 je veľmi šťastná, pretože nemá bolesť. Tvár 1 cíti len trochu bolesti, tvár 2 trochu viac, tvár 3 ešte viac. Tvár 4 má veľkú bolesť a tvár 5 má takú veľkú bolesť, akú si len vieme predstaviť, aj keď pritom nemusí plakať. Požiadajte dieťa, aby si zvolilo tvár, ktorá má rovnakú bolesť a povedzte to lekárovi.
Lieky proti bolesti sa podávajú ústami, do žily, pod kožu alebo nalepením náplasti s obsahom analgetika. Pri intenzívnej, dlho trvajúcej alebo opakujúcej sa bolesti je dôležité predchádzať vzniku bolesti pravidelným podávaním liekov v určitých intervaloch (podľa dĺžky pôsobenia lieku) a nečakať, kým sa bolesť znovu zhorší ! Liečba bolesti sa zvyčajne začína slabšími analgetikami a ďalšie sa pridávajú podľa toho, ako sa podarilo bolesť ovplyvniť. Niekedy je potrebné podať kombináciu niekoľkých analgetík, alebo prejsť na silnejšie analgetiká. Najsilnejšie dostupné analgetiká sú opiáty. Rodičia alebo aj pacienti niekedy odmietajú ich podávanie. Dôležité je však vedieť, že pri liečbe nádorovej bolesti nevzniká závislosť na narkotikách, ktorej sa obávajú! Pri nedostatočne zvládanej bolesti možno u starších detí a adolescentov použiť pumpu, pomocou ktorej si dieťa samo dávkuje lieky. Táto pumpa obsahujúca liek je napojená na ihlu, ktorá je zavedená do žily alebo pod kožu. Pumpy sú naprogramované tak, aby sa v nastavenom čase podala nastavená dávka lieku, takže aj keď dieťa stlačí pumpu viackrát, dostane len toľko lieku, koľko je naprogramované.
Ak Váš lekár nie je úspešný v liečbe bolesti, požiadajte o konzultáciu špecialistu pre bolesť. Okrem onkológa to môže byť anesteziológ, neurochirurg, iný lekár alebo farmaceut, pomôcť môže aj psychológ alebo sociálny pracovník.
Zdroj: Doc. MUDr. Emília Kaiserová, CSc.: Keď ochorie dieťa. NÁDOROVÉ OCHORENIA U DETÍ. 1. časť – Rady rodičom. 2015. Liga proti rakovine, Bratislava, 44 s, ISBN: 978-80-89201-70-9.